Blonde&Brunette
Menü

 

 

 
Chat
 
Archivum
Friss bejegyzések
2017.07.01. 08:58
2017.06.12. 15:11
2017.06.01. 17:08
2017.05.29. 23:47
Friss hozzászólások
 
Számláló
Indulás: 2017-05-29
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
KEZDŐLAP

Bullet Journal

2017.06.12. 15:11, blonde-brunette

Bullet Journal. Nyilván sok helyen hallottátok már ezt a két szót főként ha van WeHeart, Pinterest, Tumblr vagy éppen Instagram fiókotok. Mindenhol terjednek a telejegyzetelt, rajzolt, firkál lapok amiken minden tökéletesen a helyén van év, hónap, nap szerint. De mi is ez valójában? Ki kezdte el? És kiknek való?

A Bullet Journalt egy Brooklyni designer, Ryder Carroll kezdte el akinek húsz évébe telt, hogy sikeresen találjon egy rendszert ami szerint rendezheti a gondolatait és így rendezetten élhet. Ez a rendszer segített neki, hogy ne pocsékoljon időt és csak olyan dolgokkal foglalkozzon amiket valóban el kell végeznie. Ez rengeteg szorongást és időpocsékolást valamint rossz, irracionális, impulzus döntésektől vagy akár vásárlásoktól is megmenthet embereket akik hajlamosak erre.

Ugyan a bullet journal most már mint egy futótűz gyorsan terjed és mindenki sjaátjaként kezeli az ötletet, hogy tollat ragadjon és megszabaduljon gondolataitól vagy éppen lejegyzeteljen a munkájában vagy életében jelen levő fontos eseményeket, információkat vagy éppen dolgokat amiket meg szeretne tenni.

Ryder azon elképzelés szerint teremtette meg a bullet journalt – amiről akkoriban fogalma sem volt, hogy mások is követik majd eme példát, elvégre csak a saját gondolatait akarta kitisztítani ezzel a módszerrel -, hogy úgyszolván készít egy mentális leltárt amit papírra vet, hogy átláthatóbb legyen.

Tehát a BuJo nem más, mint a napló, határidő napl és a "mit kell csinálni" lista és egyéb feljegyzések összefoglalója.

Amire szükséged van:

  • Egy füzet. Ez a lehet vonalas, kockás, bármilyen, de a legjobb a pontozott, mert ez ad egy kis segítséget, irányvonalat, de mégsem köt határokhoz. Érdemes a papírvastagságot is nézni, hogy az íróeszköz ne üssön át a másik oldalra.
  • Fekete toll vagy tűfilc. Fontos, hogy látható legyen, de ne üssön át a lap másik oldalára.
  • Több színes tűfilc, kiemelő stb. Ezekkel színesebbé, átláthatóvá, díszessé tudjátok tenni az oldalakat.

Ryder a gondolatok megfogását ahhoz hasonlította - egy a Yale egyetemen tartott TED Talk előadás során -, mintha a vizet próbálnánk marokra fogni. Lehetetlen. Ha leírjuk a gondolatainkat, tisztán láthatjuk őket és nem illanak el, így dolgozhatunk, emlékezhetünk rájuk a későbbiekben is, így nem feledkezünk meg semmiről. Ryder azt is hangoztatta, hogy ha az ember célokat tűz ki magának, az út a sikerhez.

 

Kiknek való a bullet journal?

  • Olyanoknak akik mindig listát készítenek mindenről és folyton tele a táskájuk ilyen kis apró cetlikkel.
  • Olyanoknak akik jobban kedvelik a toll és papír megoldást, mint elektronikus módon számon tartani fontos vagy éppen cska kevésbé fontos dolgokat is.
  • Olyanoknak akik szeretik fejleszteni magukat, akik mindig eltökélnek valamit amit szeretnének kipróbálni vagy tehetségesebbnek lenni benne.
  • Olyanoknak akik szeretnek mindent rendben és a helyén tudni vagy éppen olyanoknak akik szeretnék felvenni ezt a szokást.
  • És olyanoknak is akik kedvelik a ceruzákat, színes tollakat, kiemelőket.

Ha a szeretsz céltudatosan vásárolni vagy mert szeretnél így vásárolni a bullet journalba ezt is lejegyzetelheted. Akár napi, akár heti vagy éppen havi beosztás szerint. Ha sok születésnap van egy adott hónapban vagy nem szeretnéd eltolni a karácsonyi ajándékok megvásárlását, ezekhez is készíthetsz magadnak egy-egy listát és máris könnyeb számon tartani mindent, hogy ne egyszerre zúdúljon a nyakadba a hidegzuhany.

Ezeken kívül feljegyezheted és nyomon követheted a szokásaidat is. Ide felírhatod az olvasást, sportolást, hogy mikor fekszel le - mikor ébredsz fel, mennyit iszol. Táblázatszerűen és az adott napnál bejelölöd.

Vezetheted táblázatban vagy diagramon a hangulatodat illetve a produktivitásodat is.

Továbbá írhatsz , étkezési tervet, illetve a bevételt – kiadást is átláthatóan követni tudod.

Feljegyezhetsz úgynevezett gyűjteményeket. Itt vezetheted, hogy melyik könyvet akarod elolvasni, melyiket olvastad el, ugyanezt filmmel, zenével. Évre vagy akár hónapra lebontva is.

Ha valamelyik közösségi oldalon vagy aktív, blogolsz, vlogolsz akkor ez egy plusz, ahol a segítségedre lehet a BJ. Feljegyezheted az ötleteid, a havi bontásos részben pedig felírhatod, melyik nap milyen bejegyzést posztolnál.

Ha nem vagy a technika ördöge – akárcsak én- , és nem szeretsz vagy nem tudsz gyorsan pötyögni a tableteden vagy telefonodon ez tökéletes megoldást számodra. Személy szerint én azért nyergeltem át erre a lóra mert a füzet nem fog lemerülni, a füzet nem fog applikáció frissítéseket hozzám vágni ha éppen lejegyzetelnék egy időpontot vagy jó ötletet ami akkor támadt rám.

Ugyan a bullet journal nem szabja meg követelményként – mivel pontosan a felesleges terhek és tévesen kötelességnek betudott terheket hivatott levenni a vállunkról -, hogy Michelangelohoz hasonló rajzolási készségekkel rendelkezzünk vagy éppen gyönyörű, gyöngybetűkkel kell írnunk, sokak szeretik díszíteni rajzokkal, apró doodle-okkal vagy éppen washi tekercsekből lemetszett darabokkal vagy kivágott és beragasztott képekkel díszítsük a füzetkénket. Ez megfelelő megoldás olyanoknak akiket művészi vénával ajándékoztak meg vagy akik csak egyszerűen szeretnek szép zselés tollakkal írni vagy kiemelőkkel játszani. Senki nem szabja meg hogyan készítsd a naplódat és hogyan rendszerezd azt. Tedd úgy ahogy szeretnéd és ahogy jól esik. Ne aggaszd magad azzal, hogy unalmas az írásod vagy csúnyák a rajzaid. A napló csak a tied és úgy jó ahogy írod vagy díszíted.

 

És mi a helyzet a rendszerezéssel?

Hát ez egy végtelen történet. Vannak akik egyszerre többet alkalmaznak, vannak akik csak egyet és vannak akik ezerfélét. Vannak akik kockás, akik csíkos és olyanok is akik egyszerű, sima füzetbe jegyzetelnek. Ha nincs konkrét elképzelésed arról melyik rendszert szeretnéd használni, érdemes minél többet kipróbálni, hogy megtudd melyik illik leginkább és melyik a leghasznosabb  a munkádhoz, a személyiségedhez vagy éppen a hobbidhoz.

Ha szereted az egyszerűséget és könnyű űtláthatóságot, rendszert, akkor célszerűbb minél részletesebben rendszerezned a dolgaidat. Eme módszer szerint vezető bullet journalisták oldalait is volt szerencsém látni. Év, hónap, hét, nap és volt aki még óra szerint is beosztotta a teendőit. Ez olyanoknak lehet hasznos akik szoros, rohanó és folyton időpontokkal teli életet élnek, amiket nem ajánlatos elfelejteni.

Egyszerűen három csoportra osztotta, kategorizálta a dolgokat a papíron. Az eredeti séma szerint három fő log – azaz csoport volt.

  • Dolgok amiket meg kell tenned.
  • Dolgok amiket meg kellene tenned.
  • Dolgok amiket meg szeretnél tenni.

A határidő naplós részt 3 részre lehet felosztani. Éves, havi, és napi.

Az éves bontás arra jó, hogy felírod mind a 12 hónapot és az adott hónaphoz be lehet írni jó előre azt az eseményt, amiről már tudsz. De lehet simán egy éves naptárt is csinálni a füzet elejébe.

A havi feljegyzésnél az adott hónap napjait felírjuk, és mellé lehet írni, hogy mit kell csinálni az nap vagy milyen ünnep, programunk lesz. Ide lehet írni még, hogy az adott hónapban összességében mit szeretnénk elérni, mit szeretnénk megtenni vagy bármilyen feljegyzést, ami nem konkrét naphoz kötődik.

A napi feljegyzés résznél pedig érdemes nagyobb helyet kihagyni egy-egy napnak ugyanis ide az aznapi ünnepek, programokon kívül a teendőket, időjárást is fel lehet vezetni akár előző este. Vagyis lényegében az adott nappal kapcsolatosan bármit, amit csak szeretnél.

Kulcsok és indexek:

Bullet Journal elejét az indexekkel kezdjük, ami lényegét tekintve egy tartalomjegyzék. Ezért célszerű az oldalakat megszámozni, ha ez a füzetben nincs megtéve és ide felírni egyfajta jelmagyarázatot, vagy tájékóztatót magadnak, hogy eligazódj a saját naplódban.

A „mit kell csinálni” listákhoz tartoznak úgynevezett kulcsok, amik kis jelek, hogy ha ránézel az adott oldalra azonnal lásd, hogy a feljegyzésed mire vonatkozik, mennyire fontos, illetve teljesítve van e. Ezek a kulcsok is teljesen személyre szabhatóak, mint az egész füzetben minden.

Eredeti kulcsok:

•    Feladat
X   Feladat teljesítve
*    Fontosságot jelöl
O  Esemény

- ha a nap végére maradt olyan feladat, amit nem csináltál meg és nem is fogod akkor áthúzod. ha elnapolod, akkor egy < jelet és célszerű ekkor átírni ahhoz a naphoz, nehogy később elfelejtsd
- ha hosszabb távra napolod, akkor egy > jel és az éves feljegyzéshez írd be.

A lehetőségek száma végtelen. Te szabod meg hogyan és hány féle logot nyitsz meg. Aknázd ki a lehetőségeidet amennyire csak tudod és tudd meg, hogyan eredményesebb és egyszerűbb. Elvégre Ryder már megadta nekünk a lehetőséget, hogy ne húsz évbe hanem esetleg csak pár hónapba teljen amíg a bullet journal segítségével egy kicsit gatyába rázhatjuk a mindennapjainkat.

Még nincs hozzászólás.
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?